Miniony rok dla Związku Międzygminnego „Gospodarka Komunalna” oznaczał przejęcie od gmin kolejnych zadań oraz inwestycje i… rekordy w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. A także, co szczególnie ważne dla mieszkańców, utrzymanie miesięcznych opłat za odbiór odpadów na dotychczasowym poziomie.
Chociaż priorytetem i zasadniczym obszarem działań Związku Międzygminnego „Gospodarka Komunalna” w Chrzanowie pozostaje gospodarka odpadami komunalnymi, to 2024 rok postawił przed tą instytucją wiele nowych wyzwań, z jakimi dotychczas się nie mierzyła.
- Podsumowując 2024 rok na pewno największym wyzwaniem, także organizacyjnym, było przekazanie nam przez gminy zadania związanego m.in. z kontrolą nieruchomości, które nie są podłączone do sieci kanalizacyjnej, a które dotychczas było w ich kompetencji. Wzięcie go na siebie oznaczało dla nas przeprowadzenie ponad 3,5 tys. kontroli. Mimo ogromnej pracy, jaka już została wykonana w ostatnich miesiącach, wciąż nie jesteśmy nawet na półmetku, bo nieruchomości, do których musimy dotrzeć jest ok. 9,5 tys. To pokazuje skalę tego przedsięwzięcia – wyjaśnia Arkadiusz Pypłacz, przewodniczący zarządu ZMGK.
Nieczystości ciekłe pod kontrolą
Kontrole szamb i przydomowych oczyszczalni mają na celu przeciwdziałanie nielegalnemu odprowadzaniu ścieków np. do rowów czy na pola, a co za tym idzie ochronę środowiska naturalnego i zapobieganie ewentualnemu zagrożeniu sanitarnemu. Chociaż jak pokazują doświadczenia z przeprowadzonych kontroli, pomysłów na niezgodne z obowiązującym prawem pozbywanie się ścieków jest więcej. Tak samo jak prób kreatywnego usprawiedliwiania się z tego typu działań.
Efektem prac zespołu zajmującego się nieczystościami ciekłymi jest wystawienie 4.625 wezwań do okazania dokumentów potwierdzających prawidłowe opróżnianie szamb (w gminie Libiąż 1.978, w gminie Trzebinia 1.771, a w gminie Chrzanów 876) i 3.522 przeprowadzone kontrole. Do końca grudnia skierowano też 84 zawiadomienia o możliwości popełnienia wykroczenia.
Inwestycje w PSZOK-ach
2024 rok to także czas największych inwestycji w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. PSZOK w Libiążu został zmodernizowany. Po przebudowie korzystanie z niego jest znacznie wygodniejsze, bo wygospodarowano więcej miejsca. Powstała też część pełniąca funkcje edukacyjne, ze ścieżką edukacji ekologicznej i altaną, w której będą mogły odbywać się plenerowe spotkania z uczniami. Po zakończeniu prac w Libiążu, rozpoczęła się gruntowna przebudowa Punktu w Chrzanowie, który docelowo ma stać się nowoczesnym, centralnym PSZOK-iem mogącym obsługiwać znacznie więcej mieszkańców. Tam też powstanie zaplecze administracyjne na potrzeby PSZOK i całego ZMGK oraz ścieżka edukacyjna, na której będą mogły odbywać się plenerowe lekcje z ekologii, dbania o środowisko i segregacji odpadów.
Na dwa projekty zdobyto prawie 10 mln zł Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych w ramach 8. edycji Polskiego Ładu.
PSZOK-i ze świetnymi wynikami
Mimo prowadzonych prac modernizacyjnych, co wiązało się z czasowym ich zamknięciem, Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców.
- Przez cały ubiegły rok odnotowaliśmy 20.439 wizyt. Najwięcej w Chrzanowie - 9.784, mimo że tamtejszy Punkt od listopada jest zamknięty ze względu na prowadzone w nim prace. Co ciekawe, i tak jest to wynik lepszy niż przez cały 2023 rok. Ponad 7 i pół tysiąca razy mieszkańcy wybierali PSZOK w Trzebini, a 3.145 razy w Libiążu, mimo że on także przez 2 miesiące był wyłączony z użycia – wylicza Arkadiusz Pypłacz i dodaje, że w sumie w Punktach przyjęto ponad 3,8 tys. ton odpadów, co jest absolutnym rekordem.
W tej liczbie zawierają się ponad 63 tony różnego rodzaju tekstyliów, odzieży i obuwia. Pokazuje to, że mieszkańcy gmin Chrzanów, Libiąż i Trzebinia zbierali te odpady selektywnie jeszcze zanim odpowiednie przepisy zaczęły obowiązywać w całym kraju (czyli od 1.01.2025 roku).
Edukacja i partnerstwo
Podsumowując 2024 rok warto też wspomnieć, że Związek aktywnie angażuje się w różne inicjatywy lokalne, będąc partnerem szkół i przedszkoli z terenu trzech gmin członkowskich, uczestnicząc w wielu wydarzeniach, na których może popularyzować wiedzę z zakresu ekologii, segregacji odpadów czy dbania o środowisko naturalne. Na co dzień tę wiedzę przekazuje też na swojej stronie internetowej i fanpage’u na Facebooku – www.fb.com/ZMGKChrzanow. Duże nadzieje z rozwojem tej części swojej działalności Związek wiąże z nowym obiektem, który zostanie wybudowany na terenie PSZOK-u w Chrzanowie. Powstanie tam nie tylko nowa ścieżka edukacji ekologicznej, ale też sala konferencyjna umożliwiająca organizowanie lekcji i spotkań z dziećmi i młodzieżą.