Od 1 stycznia 2025 roku będą obowiązywać nowe ustawowe zasady dotyczące segregacji odpadów. Zgodnie z zapisami ustawy. do kontenerów na odpady zmieszane nie będzie można już wrzucać tekstyliów, używanych ubrań oraz butów. To efekt unijnych regulacji wprowadzanych teraz w naszym kraju. Co ciekawe, dla mieszkańców gmin: Chrzanów, Libiąż i Trzebinia analogiczne przepisy obowiązują już od wielu lat w ramach prawa miejscowego.
Od nowego roku w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach znajdziemy zapis, że zużyta odzież i tekstylia będzie stanowiła odrębną frakcję odpadów. To znaczy, że nie będzie można wyrzucać jej razem z odpadami zmieszanymi (ani żadnymi innymi). Ustawa przewiduje też, że gmina musi wskazać przynajmniej jedno miejsce na swoim terenie, w którym mieszkańcy będą mogli oddać używane ubrania, tkaniny domowe (np. koce, ręczniki, pościel, firany, dywany) i inne tekstylia oraz obuwie.
- Dla mieszkańców naszych gmin nowelizacja ustawy w zasadzie nic nie zmienia, bo my już od 2013 roku mamy w przepisach miejscowych zapis, że używana odzież i tekstylia powinny być odrębnie zbierane i oddawane w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Możemy więc powiedzieć, że o ponad 10 lat wcześniej niż ustawodawca zajęliśmy się problemem tego typu odpadów – wyjaśnia Arkadiusz Pypłacz, przewodniczący Zarządu ZMGK.
A problem jest poważny. W naszych gminach tylko przez 10 miesięcy 2024 roku do PSZOK-ów trafiło ponad 50 ton odpadów tekstylnych (tyle samo co przez cały 2023 rok). W skali całej Unii Europejskiej to ok. 12,6 mln ton rocznie. Rozwiązaniem mają być właśnie nowe regulacje, które z jednej strony mają ograniczyć ilość tekstyliów trafiających na wysypiska, a z drugiej zwiększyć odzysk tego surowca w procesie recyklingu czy zachęcić do przekazywania odzieży w dobrym stanie osobom potrzebującym np. poprzez organizacje charytatywne, zmniejszając przy okazji ilości produkowanych odpadów.
- Z tymi ostatnimi jest jednak pewien problem. Organizacje podstawiają bowiem kontenery, które później „zapominają” regularnie opróżniać. Wystarczy chwila, aby wokół nich powstał bałagan. Cieszę się, że gminy próbują uregulować kwestie odpowiedzialności za te pojemniki. My natomiast zachęcamy, aby tekstylia przywozić do PSZOK-ów. Na miejscu nasi pracownicy robią selekcję i rzeczy, które są w dobrym stanie trafiają na bazarek, czyli miejsce, z którego każdy może je zabrać za darmo i dalej używać – dodaje Arkadiusz Pypłacz.
W Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych prowadzonych przez ZMGK można oddać dowolną ilość odzieży i tekstyliów. Na ten typ odpadów nie obowiązują limity.