- Remontuję dom. Co mam zrobić z gruzem, opakowaniami po materiałach budowlanych, oknami, futrynami?
Remont warto zacząć od sprawdzenia kiedy czynny jest najbliższy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. To przydatna informacja, bo oddamy tam nie tylko odpady poremontowe, ale też pozbędziemy się starych mebli, zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych oraz innego niepotrzebnego wyposażenia.
Wracając do remontu - jeśli wykonujemy go we własnym zakresie, to odpady budowlane i rozbiórkowe oddamy do PSZOK nie ponosząc za to żadnych dodatkowych opłat. Do dowolnego Punktu (w Chrzanowie, Libiążu lub Trzebini) można dostarczyć m.in.
- gruz i beton,
- odpady ceramiczne i elementy wyposażenia (kafelki, urządzenia sanitarne, armaturę),
- odpady drewniane, takie jak: ościeżnice, drzwi, ramy okienne, parkiety, boazerie,
- odpady szklane, w tym np. szyby okienne i z drzwi, lustra, luksfery,
- odpady z pokryć dachowych (papa, gont bitumiczny, itp.),
- odpady z tworzyw sztucznych: płytki, panele ścienne i podłogowe, itp.,
- materiały izolacyjne, w tym: styropian, wata szklana, wata mineralna, itp.
Pamiętajmy, że dla odpadów remontowych i budowlanych obowiązuje limit. W ciągu roku z jednego gospodarstwa domowego można oddać do 1000 kg, a w przypadku materiałów izolacyjnych do 1 m3 odpadów.
Również do PSZOK oddajemy opakowania po substancjach niebezpiecznych lub nimi zanieczyszczone np. opakowania po farbach, lakierach, klejach, rozpuszczalnikach, silikonach oraz zabrudzone pędzle i wałki malarskie. Wyjątkiem jest azbest (eternit), którego PSZOKi nie przyjmują.
- Czy można jakiś rodzaj odpadów poremontowych wyrzucić do odpadów zmieszanych?
Nie. Odpady, które powstają podczas remontu nie wyrzucamy do kosza ponieważ nie są to odpady komunalne (a do tych zaliczamy wyłącznie: papier, szkło, tworzywa sztuczne - plastik z metalem, bioodpady i zmieszane).
Odpadów poremontowych nie należy też wystawiać podczas organizowanych cyklicznie zbiórek gabarytów sprzed posesji. Często widać pozostawione np. umywalki, sedesy czy drzwi, które nie są odpadami wielkogabarytowymi. Jeśli je wystawimy, to nie zostaną zabrane.
- Jeśli remont robi firma, to czy do jej obowiązku należy usunięcie odpadów?
Z definicji prawnej, firma robiąca remont staje się wytwórcą odpadów i jest odpowiedzialna za zabranie i właściwe zagospodarowanie odpadów. Zawierając umowę z firmą warto zadbać o odpowiedni zapis, który zobowiąże firmę remontową do podstawienia kontenera i przekazania odpadów powstałych w trakcie remontu do zagospodarowania. W przeciwnym razie firma może pozostawić nas z tym problemem i będziemy musieli samodzielnie zawieźć odpady do PSZOK.